top of page

Philips SimplyGo

Mini

hf-09.png
  • The next generation in portable oxygen concentrators is here!

  • SimplyGo Mini is the newest, smallest and lightest member of Philips Respironics' portfolio.

  • SimplyGo Mini is the next step in innovation for patients realizing the benefits of portable oxygen therapy. Respironics has continued its tradition of leading the industry in the manufacture of oxygen products designed for reliability and ease of use.

  • Up to 4.5 hours with the standard battery and up to 9 hours with the extended battery, the SimplyGo Mini can present the patient with unrivaled freedom.

  • Weighing just 2.3 kg with the standard battery or 3 kg with the extended battery, the SimplyGo Mini allows the user to choose the power and weight option that is best for their lifestyle and needs.

  • This machine is now active and on the go, making it even more possible while you get the oxygen therapy you need. It has an oxygen setting of 1000 ml/min at the maximum setting of 5. The lowest value it provides is 220 ml/min above 1. Oxygen purity is between 87% and 96% with an average of around 93%. .

inogen-rove-6-yeni-tasinabilir-oksijen-konsantrator-8-cell-bataryali-1281-500x500.jpg

Oksijen konsantratörleri havada bulunan gazlardan oksijeni ayrıştırarak hastalara yüksek yoğunlukta oksijen gazı sağlar. Bu cihazlar genelde hastaların evlerinde sabit olarak kullanılır. Ayrıca mobil olarak kullanılabilen hafif ve taşınabilir modeller de üretilmiştir. Hastaların sosyal hayatlarının daha kaliteli olmasını sağlamak için üretilen taşınabilir oksijen konsantratörü Yeni Inogen Rove 6 bataryalıdır ve kolay kullanılır. Yüksek yoğunlukta oksijen çıkışı sağlar. Inogen Rove 6 taşınabilir oksijen konsantratörü evde, işte, araçta veya farklı yerlerde elektriğe gereksinim duymadan kullanılabilir. LCD ekranında kalan batarya süresini saat ve dakika cinsinden göstermektedir. Bu sayede kullanıcı, cihazı ne zaman şarj etmesi gerektiğini bilir.

Inogen Rove 6 taşınabilir oksijen konsantratörü solunumun başlangıcını belirler ve kullanıcı nefes alırken uygun zamanda ve miktarda oksijen verir. Cihaz alınan her nefesi algılar ve kullanıcıyla senkronize bir şekilde çalışır. Cihaz üzerinde sesli ve görsel alarmlar vardır. Örneğin kişi nefes almadığında veya kanül bağlantısı koptuğunda cihaz bunu algılar ve sesli alarm verir. Böylece kritik durumlarda kullanıcısını uyarır. Bu durum hastaya ve hasta yakınlarına güven verir.

Ürün İçeriği

1- Inogen Rove 6

2- 16 Cell Batarya

3- Taşıma Çantası

4- Kanül

bottom of page