top of page

Öksürtme Cihazı Nedir? Neden Önemlidir?

Solunum yetmezliği çeken ve bronşial sekresyonu olan hastaların, öksürük refleksini geliştirerek havayolunun temizlenmesini sağlayan öksürtme cihazları, noninvaziv olarak ağız-burun maskesi veya trakeostomi kanülü aracılığla uygulanabilmektedir. Akciğer içinde sekresyonu olup, öksürerek çıkarmakta zorlanan hastaların, rahat soluyabilmeleri için evlerinde kullanmaları gereken bir cihazdır. Ayrıca hastanelerin Yoğun Bakım Ünitelerinde de solunum desteğine yardımcı alet olarak yaygın olarak kullanılmaktadır.


Hastanın nefes alması sırasında verilen yüksek pozitif basınç (20-60 cmH2O) ve nefes vermesi sırasında verilen negatif basınç ile bronşların içinde atılamayan sekresyonun sökülerek atılmasını sağlayan bir cihazdır. Uygulama süresi sadece birkaç dakikadır. Nefes alma ve verme basınç döngüsü manuel olarak seçilebildiği gibi, uygulama sürelerinin otomatik ayarlama opsiyonu da bulunmaktadır. Ayrıca SMA, ALS gibi kas hastalıklarında da sık kullanılmaktadır.


Cihazın en önemli faydaları; akciğerler içindeki balgamın atılması, solunum yollarında oluşan enfeksiyonun azaltılması, güvenli ve invaziv olmayan emme sağlaması, hasta veya hasta yakınları tarafından uygulanmasının çok kolay olmasıdır.
1.946 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page